راهنمای تست سرعت اینترنت

 • قبل از شروع تست، مطمئن شوید که به VPN وصل نیستید. اتصال VPN تاثیر نامطلوب در نتیحه تست خواهد داشت.
 • از مناسب بودن پارامتر‌های فیزیکی و نرم افزاری خط DSLتان و یا Data موبایل شامل نویز و کیفیت سیگنال اطمینان حاصل کنید.  افزون بر این در صورت ابهام می‌توانید از طریق شماره 02188989564 با کارشناسان پشتیبانی فنی تماس برقرار کنید.
 • ارتباط سایر دستگاه‌های استفاده کننده از اینترنت (شامل کامپیوتر، موبایل، تبلت و…) را قطع کنید و فقط با یک دستگاه به اینترنت وصل شوید.
 • همه دانلودهای در حال اجرا را متوقف کنید و سایر صفحات مرورگر خود را ببندید.
 • نرم‌افزار ضد ویروس و سایر برنامه‌ها را به‌طور موقت از حالتِ به‌روزرسانیِ خودکار خارج کنید. بعد از انجام تست سرعت، می‌توانید تنظیمات را به حالت قبل برگردانید.
 • برای اطمینان بیشتر بهتر است در صورت امکان تست را با اتصال کابلی به مودم انجام دهید، چون اتصال Wireless دقت کم‌تری نسبت به اتصال سیمی دارد و ممکن است سرعت واقعی دانلود و آپلود را به شما نشان ندهد.
 • برای شروع روی کلید Start کلیک کنید.

منبع: سایت گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل

تست سرعت کدام پارامترهای کیفیت سرویس را اندازه‌گیری می‌کند؟

 • سرعت دانلود، سرعت دریافت اطلاعات از سروری که در حال دانلود از آن هستید. این عدد با واحد مگابیت بر ثانیه نمایش داده می‌شود و باید با یک تقریب مناسب به پهنای باندی که در قرارداد خرید سرویس تعهد شده است، نزدیک باشد. هرچه این‌ عدد بالاتر باشد نشان‌دهنده‌ی پهنای باند دانلود بیشتر و مناسب‌تر است.
 • سرعت آپلود، سرعت ارسال اطلاعات روی سرور مقصد است. برای مثال وقتی یک فایل را از طریق ایمیل یا نرم‌افزار پیام‌رسان برای دوستی ارسال می‌کنید هر چه سرعت آپلود شما بالاتر باشد، زمان کم‌تری صرف ارسال خواهید کرد. سرعت آپلود معمولا کسری از سرعت دانلود و از آن کوچک‌تر است. هر چه این عدد بالاتر باشد، پهنای باند شما بالاتر است.
 • Ping:‌ این عدد مدت زمان ارسال یک بسته‌ی داده از سمت شما به سرور مقصد و دریافت پاسخ را نشان می‌دهد. هرچه این عدد پایین‌تر باشد یعنی سرعت داد و ستد شما با سرور بالاتر است. واحد اندازی‌گیری این پارامتر میلی‌ثانیه است. زمان‌های زیر ۶۰ میلی‌ثانیه زمان‌های مطلوب برای این پارامتر هستند.
 • Jitter: این پارامتر افت و خیزها یا نوسانات زمان Ping را نشان می‌دهد. هر چه Jitter اینترنت شما پایین‌تر باشد یعنی نوسانات زمان Ping شما کم‌تر و کیفیت سرویس پایدارتر خواهد بود. واحد اندازه‌گیری این پارامتر هم میلی‌ثانیه است و مقدار آن حتما باید کم‌تر از زمان Ping باشد.

تست سرعت

پیش از خرید دوره های آنلاین حتما تست سرعت را انجام دهید. حداقل سرعت مورد نیاز برای کلاس آنلاین 128 کیلوبایت بر ثانیه (KBps) یا  1 میگابیت بر ثانیه (Mbps) و یا 1000 کیلوبیت بر ثانیه (Kbps)  می باشد. در صورت خرید دوره و کم بودن سرعت اینرنت شما مطابق قانون آکادمی تنها پیش از جلسه اول می توانید مبلغ پرداختی خود را استرداد نمایید.

برای انجام تست سرعت اینترنت در داخل و خارج از کشور می‌توانید به یکی از این دو صفحه وارد شوید و سرعت دانلود سیستم خود را در صفحه‌های وب بسنجید.

*توجه: تست سرعت بر روی سایت گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل انجام میشود و آکادمی ماسا تنها این شرکت را مرجع تعیین کننده سرعت شما می داند.